Košice 11. júla (TASR) – Takmer 51.000 eur vylákal neznámy páchateľ vystupujúci ako občan Veľkej Británie prostredníctvom sociálnej siete a emailovej komunikácie od 64-ročnej Košičanky. Pod rôznymi zámienkami sa tak stalo od februára do júna tohto roku.
"Predstavil sa jej ako lodný inžinier, nadviazal s ňou citový vzťah a pod legendou, že je v ohrození života on aj posádka lode, jej prisľúbil zaslať balíček s dokladmi a vysokou finančnou hotovosťou. Od poškodenej požadoval úhrady rôznych prepravných a colných poplatkov, certifikátov potrebných na prevoz balíčka a podobne," informoval dnes košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.
Mailová komunikácia zo strany podvodníka s poškodenou sa napokon skončila a sľubovaný balíček neprišiel. Polícia v prípade začala trestné stíhanie pre zločin podvodu s trestnou sadzbou na tri až desať rokov.
Pre prečin podvodu začala košická polícia uplynulé dni stíhanie aj v ďalšom prípade. Neznámy podvodník v júli telefonicky opakovane kontaktoval 84-ročnú dôchodkyňu z Košíc s tým, že je jej vnuk a súrne potrebuje finančnú hotovosť 3000 eur, ktorá mu chýba na kúpu bytu. "Pre peniaze prišiel muž vo veku okolo 30 až 40 rokov v čiernom obleku, ktorý sa jej predstavil ako manažér a tvrdil, že jej vnuk nemohol prísť. Aby ju uistil, podal jej telefón, kde jej muž vystupujúci ako jej vnuk kázal peniaze odovzdať manažérovi," uviedol Szabó. Dôchodkyňa mužovi v dobrej viere peniaze odovzdala. Neskôr zistila, že jej vnuk sa v uvedenom čase ani nenachádzal na Slovensku a žiadnu kúpu bytu nechystal. Za čin hrozí páchateľovi trest až na dva roky.
Obeťami podvodov sa často stávajú práve osoby vyššieho veku. Páchatelia neraz vopred premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami rôznych emotívnych príbehov. "Polícia upozorňuje občanov, aby nedôverovali neznámym osobám a nepožičiavali im pre akékoľvek dôvody peniaze, neotvárali cudzím ľuďom a za žiadnych okolností ich nepúšťali do obydlia ani pod zámienkou smädu či potreby navštíviť toaletu," konštatoval Szabó. Pri podozrení zo spáchania podvodu a krádeže alebo v prípade návštevy neznámych podozrivých osôb by mali občania ihneď kontaktovať políciu na telefónom čísle 158.
Za minulý rok polícia v Košickom kraji eviduje 23 prípadov trestného činu podvodu spáchaného na senioroch. Obeťami sa stalo desať mužov a 13 žien.
0